A Magyar Ügyvédi Kamara az igazságügyi miniszterhez fordult a „közélet átláthatóságáról” szóló törvényjavaslattal kapcsolatos aggályai miatt, a Magyar Bírói Egyesület pedig a közélet átláthatóságáról szóló tervezet azonnali, alapos és teljeskörű felülvizsgálatát sürgette közleményében. Az Ügyvédkör civil szervezet már a jogszabálytervezet benyújtásának másnapján orosz mintára készült jogszabálytervezetként hivatkozott a parlament előtt lévő dokumentumról.
A magyar ügyvédség köztestülete, a Magyar Ügyvédi Kamara levelében rögzítette: a törvényjavaslat bizonytalan jogfogalmakat használ, ami alkalmas lehet az alaptörvény védelmi körébe tartozó jogbiztonság követelményének megsértésére, valamint az egyesüléshez való jog és a véleménynyilvánítás szabadságához való jog aránytalan korlátozására is. A törvényjavaslat egyes elnagyolt eljárási rendelkezései pedig a jogbiztonság sérelme mellett az Alaptörvény által garantált, a tisztességes hatósági ügyintézéshez való jogot, továbbá a tisztességes bírósági eljáráshoz való jogot is sérti.
A Magyar Bírói Egyesület közleménye szerint a tervezet több ponton sérti a demokratikus jogállamiság alapelveit, különösen a hatalmi ágak elválasztását, a jogbiztonságot és a bírósághoz fordulás jogát. Ők többek közt azt emelték ki, hogy a jogrendbe nem illeszkedő Szuverenitásvédelmi Hivatal széleskörű, nem kellően meghatározott hatáskörei, eszközrendszere veszélyezteti a jogállamiságot. A hivatal képes lehet szervezetek és személyek megfigyelésére és szankcionálására anélkül, hogy megfelelő jogorvoslati lehetőség lenne biztosított az érintettek számára.
Az Ügyvédkör civil szervezet már az előterjesztés benyújtását követő napon jelezte: az orosz mintára készült jogszabálytervezet számos olyan szubjektív elemet tartalmaz, amely az alkalmazása során súlyos károkat okozhat a magyar közéletben, ellehetetlenítheti olyan szervezetek munkáját, akiket a Kormány befolyásoló szervezetnek minősít.
A KKDSZ és több más szakszervezet már a múlt héten tiltakozott a tervezet ellen. Megítélésünk szerint az előterjesztés véletlenül sem arról szól, hogy a közpénzek „lenyúlóit”, vagy a háttérben az állampolgárok feje felett döntéseket hozó hatalmat fékezze meg, hanem csak arra tesz kísérletet, hogy azokat hallgattassa el, akik kiállnak a közjó, a közvagyon, a közkincs érdekében, és nyilvánossá teszik a botrányosabbnál botrányosabb visszaéléseket.
Az egész törvénytervezet elképesztő, de talán a legmellbevágóbb, hogy adott esetben, tiltott tevékenységként kerül definiálásra a
„DEMOKRATIKUS VITA” .