„A női jogok emberi jogok, akkor miért kell harcolni értük?” konferencia

20250428_111705_tele_MTA
Megosztás Facebookon

A Magyar Tudományos Akadémia adott helyszínt a FES, a MASZSZ Nőtagozata és az MSZP Nőtagozatának közös rendezvényéhez 2025. április 29-én.

A konferencia témájának középpontjában az igazságosabb munkaerőpiac kialakítása áll az EU és Magyarország legmagasabb szintű politikusainak részvételével: Roxana Mînzatu európai biztos, az Európai Bizottság ügyvezető alelnöke és meghívást kapott Dr. Tuzson Bence, Magyarország igazságügyi minisztere. A miniszter úr szombaton mondta le a hétfői szerepvállalását azzal, hogy nem is tud küldeni senkit magahelyett.

Az előadásának címe:

„A kormányzat szerepvállalása a munkavállalói jogok védelmében” Jó lett volna, ha hallhattuk volna a kormány mondandóját ebben a témában.

Ami napirendre került: A szociális jogok szerepe a minőségi munkahelyek biztosításában.️ A munkahelyi szexuális zaklatás kezelése. ️A szakszervezetek és jogi keretek hatása a munkavállalói védelemre.️ A bérek átláthatóságáról szóló irányelv eszközei a bérszakadék felszámolására.

Dr. Ernst Hillebrand (igazgató, Friedrich-Ebert-Stiftung Budapest) elmondta a bevezetőjében, hogy a magyarországi FES iroda elsődleges szerepe, hogy „párbeszédügynökségként” működjön.

Ez elsődleges hiszen a valódi, érdemi párbeszéd most hiánypótló Magyarországon. Ez is egy jó alkalom lett volna, ha a kormány – szokás szerint – nem húzta volna ki magát a valódi párbeszéd alól.

Dr. Gurmai Zita, országgyűlési képviselő, az MSZP Nőtagozatának elnöke a köszöntőjében felvázolta, hogy Magyarország szinte az egyetlen kormány, amelyikben nem vesznek részt nők.
A rendezvényt és hatását „harci kürt”-nek és „kiállásnak” nevezte. Megemlítette azt a döbbenetes adatot, hogy Magyarországon 17,8% a bérkülönbség a nők és férfiak jövedelme között. Az EU-ban is magas a különbség, de csak 13%. Ez nem pusztán igazságtalanság, hanem nevezhetjük akár lopásnak is, vagy rendszerszintű kizsákmányolásnak.

Szociális jogok és minőségi munkahelyek: Az EU stratégiája a nemek közötti
egyenlőségért
címmel tartott előadást Roxana Mînzatu, az Európai Bizottság szociális jogokért és készségekért,
minőségi munkahelyekért és felkészültségért felelős ügyvezető alelnöke

Kiemelte, hogy uniós szinten mindössze irányelvek születnek, az érdemi eredményt, a pozitív hatást, csak az irányelvek átültetésére hozott helyi jogszabályok eredményezhetik. Olyan jogszabályok, melyekhez kellő erő társul ahhoz, hogy be is tartassák.

A nők számára a közéletre felkészítő képzés hiányzik legjobban. Egy kérdés kapcsán azt is elmondta, hogy ő maga nem volt „női kvóta” párti, de be kellett látnia a saját politikai karrierje mentén, hogy amíg nincs valódi esélyegyenlőség, addig bizony szükség van a női kvótákra.

A Szexuális zaklatás a munkahelyen: Kulcsfontosságú megállapítások és hatások
a munkavállalói jogokra

A Friedrich-Ebert-Stiftung 6 országban végzett összehasonlító kutatását Marta Kahancová ismertette (igazgató, Közép-európai Munkaügyi Tanulmányok Intézet (CELSI), Pozsony)

A munkahelyi zaklatás kérdésében a legfontosabb a felismerése annak, hogy mi számít munkahelyi szexuális zaklatásnak.
A konferencia résztvevői szinte egynehangzóan kiemelték, hogy jóval több az idetartozó eset annál, mint amennyi napvilágra kerül. Nagyon elszomorító az is, hogy amenniyben megtörténik, még mindig rendkívül sok az áldozathibáztatás, és még abban az esetben is lehet valaki a végén abszolút vesztes, ha jogorvoslathoz folyamodik, és még akár jogilag is lehet nyertes, de volt rá példa, hogy a munkahelyen a végén mégiscsak körülötte fagyott meg a levegő.
Ezen a helyzeten feltétlen változtatni kell.

A SZEXUÁLIS ZAKLATÁS A MUNKAHELYEN letölthető a FES honlapjáról, vagy ezen a linken: 21624.pdf

Kapcsolódó cikkek